Jak rozpocząć przygodę z nurkowaniem?

Najważniejsze, to znaleźć w sobie odrobinę odwagi. Zdajemy sobie sprawę, że nie każdemu przypadnie do gustu nurkowanie, ale każdemu wolno spróbować a najlepszym na to sposobem jest program Discover Scuba Diving. Jest to jedno nurkowanie, poprzedzone wykładem na temat: bezpieczeństwa, zasad nurkowych, sprzętu, komunikacji pod wodą. Ten wykład trwa ok. 1 godziny. Potem zaczyna się nurkowanie pod ścisłym nadzorem instruktora. Do Ciebie należy tylko: spokojnie oddychać, wyrównywać ciśnienie, wolno płynąć, zachować spokój i upajać się widokiem podwodnego życia. Resztę za Ciebie zrobi instruktor. To on będzie obsługiwał Twój sprzęt nurkowy oraz kontrolował cały czas wszystkie parametry. Takie intro można zrobić w Polsce lub za granicą. W basenie, lub wodzie basenopodobnej, gdzie warunki są dobre do szkolenia. Jest to również świetny sposób, abyś mógł wybrać i sprawdzić swojego potencjalnego instruktora do ewentualnych dalszych szkoleń. To bowiem od instruktora zależy Twoje bezpieczeństwo oraz sposób przekazania wiedzy nurkowej. Twoja edukacja nurkowa powinna jak najmniej Cię stresować i powinna być połączona ze świetną zabawą!!!

Instruktor – czyli Twój mistrz.

Decydując się na kurs nurkowy, tak naprawdę decydujesz się na instruktora. To instruktor jest osobą, która będzie Cię prowadzić podczas całego szkolenia. Wszystko czego się nauczysz praktycznie zależy od jego umiejętności i zaangażowania. Musisz mu ufać, żeby czuć się bezpiecznie. Szkolenie będzie miało sens i będzie wartościowe, jeśli wybierzesz dobrego instruktora. Często ludzie rozpoczynający przygodę z nurkowaniem szukają opinii na temat federacji nurkowych w których planują kursy i słyszą, że federacja X jest kiepska bo szkoli tak i tak. Pamiętaj to instruktor szkoli, nie federacja. Pewnie teraz nasuwa Ci się pytanie jak wybrać dobrego instruktora? Przecież jest ich tak wielu. Tak naprawdę tylko opinia ich kursantów jest wymierna dlatego zapraszamy do zapoznania się z opiniami na temat naszych szkoleń.

Przed kursem, czyli trochę o zdrowiu, kondycji i predyspozycjach

Nurkować może prawie każdy i wbrew krążącym opiniom nurek nie musi być wcale komandosem. Nurkowanie ma być przyjemnością. Są jednak pewne przeciwwskazania zdrowotne, które mogą dyskwalifikować. Należą do nich: poważne wady serca, płuc, astma, epilepsja. Przed przystąpieniem do kursu warto zapytać lekarza pierwszego kontaktu, czy nie widzi u Ciebie przeciwwskazań do nurkowania rekreacyjnego. Jeśli nie uprawiasz żadnego sportu, warto też przed kursem trochę się „poruszać”. Najlepszy sposób to basen, oswaja z wodą, buduje kondycję. Takie przygotowanie ułatwi i uprzyjemni przebieg kursu. Często ważniejsza niż przygotowanie fizyczne jest kondycja psychiczna. Pod wodą może dochodzić do różnych mało komfortowych sytuacji, należy wtedy zachować spokój i rozsądek. Tutaj znowu ważną rolę odgrywa instruktor. Jego doświadczenie pozwoli odpowiednio pokierować szkoleniem. Wszystko można wypracować w czasie kursu. Dobry instruktor będzie wymagający i nie będzie pobłażał, jednak nie będzie Cię stresował, wprowadzając nerwową atmosferę tylko spokojnie pokaże i w razie problemów pomoże w celu przełamania trudności.

Jesteś gotowy na kurs? Zapraszamy!!!

Nasze kursy prowadzimy według programów poniższych federacji nurkowych. Szczycimy się wysoką jakością przeprowadzanych szkoleń.

PADI – Professional Association of Diving Instructors – szkolenia nurków rekreacyjnych

Jedna z największych i najbardziej rozpoznawalnych federacji nurkowych na świecie.

IANTD – International Association of Nitrox and Technical Divers

Szkolenia zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych płetwonurków. Organizacja nastawiona przede wszystkim na szkolenia nurków technicznych.

IDF – International Diving Federation

IDF, polska organizacja zrzeszająca nurków i instruktorów nurkowania. Bogata oferta szkoleń dla nurków rekreacyjnych i technicznych.

Loading...